top of page

Илон Маск го купи Твитер! Кои се импликациите за “слободниот говор” и дали ќе знае да пее?
Илон Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари во понеделникот, објави компанијата, давајќи му на најбогатиот човек на светот контрола на една од нејзините највлијателни социјални мрежи - која служи како платформа за политички лидери, разглас за експерти од различни индустрии и информативен центар за милиони секојдневни корисници. Преземањето следеше по неколку недели попување за неопходноста од „слободен говор“, бидејќи извршниот директор на Тесла ја искористи улогата на Твитер како „де факто градски плоштад“ и беше навреден од инсистирањата за умереност на содржината што тој ги смета за ескалација кон цензура. Тој рече дека го гледа Твитер како суштински за функционирањето на демократијата и рече дека економијата не е предмет на грижа. Сопственоста на Твитер му дава последователно огромна моќ на Маск над општествени и политички прашања, можеби најзначајна е забраната на поранешниот претседател Доналд Трамп што Твитер ја донесе како одговор на немирите на 6 јануари. Зошто Илон Маск сака да го купи Твитер?

Според условите на договорот, Твитер ќе стане приватна компанија и акционерите ќе добијат 54,20 долари по акција, се вели во соопштението на компанијата. Се очекува договорот да биде затворен оваа година. Слободниот говор е основата на функционалната демократија, а Твитер е дигиталниот градски плоштад каде се дебатира за прашања од витално значење за иднината на човештвото“, рече Маск во соопштението, на кое додаде „Yesss!!!“ и емотикони. „Исто така, сакам да го направам Твитер подобар од кога било со подобрување на производот со нови функции, правејќи ги алгоритмите со отворен код за да се зголеми довербата, победувајќи ги спам-ботовите и проверка на автентичноста на сите луѓе. Твитер има огромен потенцијал - со нетрпение очекувам да работам со компанијата и заедницата на корисници за да го отклучам“.

Договорот на Маск на Твитер го проширува неговото портфолио, кое веќе ја вклучува компанијата за производство на ракети SpaceX, која има аспирации за слетување на Марс, и производителот на електрични автомобили Тесла, кој ги турка електричните возила во мејнстримот. „Тој сега е помоќен од земјите“, рече Рос Гербер, инвеститор на Тесла близок со Маск, кој рече дека купил акции на Твитер минатата недела, со надеж дека договорот ќе се заклучи. „Тој ја има најважната технолошка предност во Америка… веројатно еден од најстратешките воени средства во светот… и сега тој има една од најважните алатки за комуникација во светот.”

Позициите на Маск за слободата на говорот и за тоа како да ја контролира платформата го ставија во релативна спротивставеност со сегашното раководство на страницата, поставувајќи прашања за тоа како ќе се обиде да ги насочи своите промени и дали тие ќе влијаат на моменталната извршна структура на Твитер. Маск рече дека ќе го отвори алгоритмот на веб-страницата, ставајќи ги на јасен преглед одлуките за умереноста на содржината, иако некои истражувачи велат дека тоа би било тешко.

Тој, исто така, се заложи за едноставни, нашироко популарни промени како што се додавање копче за едитинг, како и ветување дека ќе ги елиминира спам-ботовите. И тој рече дека сака да го отвори процесот на верификација на Твитер за повеќе корисници, за да може полесно да се утврди автентичноста на сметките. Маск, страствен корисник на Твитер со над 83 милиони следбеници, претходно во понеделникот навести дека договорот е блиску, изложувајќи ја својата визија за иднината на Твитер во пладневен твит. „Се надевам дека и моите најголеми критичари ќе останат на Твитер, бидејќи тоа значи слободата на говорот“, напиша тој. Договорот ќе се рангира меѓу најголемите активистички преземања на јавно тргувана компанија, според Dealogic, која ги следи податоците за спојувањата. Од 1995 година, најголемото преземање од страна на акционерите активисти на една компанија беше купувањето на Alexion Pharmaceuticals од страна на AstraZeneca во 2021 година за околу 42 милијарди долари, рече Деалогик. „Твитер има цел и релевантност што влијае на целиот свет“, рече извршниот директор на Твитер, Параг Агравал во соопштението. „Длабоко сме горди на нашите тимови и инспирирани од работата што никогаш не била поважна“. Претседателот на одборот на Твитер, Брет Тејлор, рече дека одлуката се сведува на економичноста на договорот. „Предложената трансакција ќе донесе значителна готовинска премија и веруваме дека тоа е најдобриот пат напред за акционерите на Твитер“, рече тој во соопштението. Управниот одбор на Твитер го заврши прегледот на понудата на Маск минатата недела, вклучително и доаѓањето до низа можни проценки на компанијата, рече лице информирано за дискусиите, кое не беше овластено јавно да разговара за нив. Сагата за сопственоста на Маск на Твитер започна на 4 април кога Маск ги изненади инвеститорите со обелоденувањето дека презел повеќе од 9 отсто од акциите во Твитер. Твитер одговори на 5 април нудејќи му на Маск место во управниот одбор во обид да спречи непријателско преземање. Маск го одби местото на 9 април. До 13 април, според финансиските документи, Маск ја изразил својата намера да изврши непријателско преземање на компанијата. Во меѓувреме, Твитер изгледаше подготвен да ја отфрли непријателската понуда на Маск за преземање на платформата за социјалните медиуми. Одборот усвои таканаречен план на „отровно апче“ еден ден откако понудата на Маск стана јавна, што ќе му отежне на милијардерот да ја купи компанијата. Стратегијата, позната како план за правата на акционерите, ќе им овозможи на инвеститорите да купат акции на Твитер по намалена цена што не е достапна за Маск. Поплавата на нови акции потенцијално би го направила премногу скапо за Маск купувањето на компанијата. Потоа Маск го претстави своето финансирање минатата недела, велејќи дека обезбедил 46,5 милијарди долари преку заеми од банки, вклучително и Морган Стенли, и неговиот сопствен капитал. Одборот на директори на компанијата се состана со Маск во неделата, а преговорите продолжија до раните утрински часови во понеделникот, според друго лице запознаено со преговорите, кое зборуваше под услов да остане анонимно поради чувствителноста на дискусиите. Двете страни беа фокусирани на одредување дали Маск има финансирање да ја заврши аквизицијата и не потрошија многу време за да разговараат за стратегијата на Маск за иднината на социјалната мрежа, рече лицето. Маск, исто така, приватно се сретна со неколку големи акционери на Твитер во последните денови, при што некои ја изразија својата поддршка за неговата понуда, рече лицето. Двете страни не гледаа регулаторни прашања, како што е антимонополски преглед, како веројатни пречки за затворање на договорот, додаде лицето. Што се случува со Илон Маск и Твитер? Еден од факторите што ја мотивираше одлуката на одборот беше предизвикувачкото неодамнешно опкружување за технолошките акции, кои доживеаја загуби оваа година откако се возеле високо за време на пандемијата. Технолошкиот берзански индекс Nasdaq, кој речиси двојно се зголеми од почетокот на 2020 година до крајот на 2021 година, се намали за 18 отсто оваа година. Растечката вредност на Твитер над понудената цена на Маск веројатно ќе бара да се намали овој тренд и да се надмине поголемиот дел од технолошкиот сектор, рече лицето. Речиси сите клучни настани се случија преку видео-конференциски повици, рече лицето. Преземањето на Маск веројатно повторно ќе разгори тензична контроверзност помеѓу тоа што е крајно попустлив за она што е дозволено на страницата и ослободување од платформата од говор на омраза и насилни содржини - рамнотежа со која се борат сите компании на социјалните медиуми. Претседателот на NAACP, Дерик Џонсон, во понеделникот рече дека „животи на луѓе се загрозени, а исто така и американската демократија“.

Г. Маск: слободниот говор е прекрасен, говорот на омраза е неприфатлив. Дезинформациите, и говорот на омраза НЕМААТ МЕСТО на Твитер. Не дозволувајте 45 да се вратат на платформата“, рече тој, мислејќи на претседателот Трамп. Маск вреди околу 259 милијарди долари според индексот на милијардери на Блумберг, но голем дел од неговото богатство е врзано на акции. Претприемачот служи како извршен директор на компанијата за електрични автомобили Тесла, воздухопловната компанија SpaceX и ко-основачот на платежниот сервис PayPal. Покрај банкарските заеми, не е јасно како Маск има намера да плати за повеќе од 21 милијарда долари од договорот што тој го опиша како „финансирање со капитал“ од самиот себе. Тој би можел да позајмува или да продава акции од неговата акција на Тесла, иако тој пат би ги зголемил ризиците за цената на акциите на производителот на електрични автомобили. Ако Илон Маск беше принуден да продаде акции од нашите обични акции за кои вети дека ќе обезбеди одредени лични обврски за заем, таквата продажба може да предизвика пад на цената на нашата акција“, предупреди Тесла во своето годишно поднесување. Маск презеде повеќе од 9 проценти од акциите на Твитер на почетокот на оваа година, што доведе до две диви недели на напред-назад со компанијата. Компанијата објави дека ќе се приклучи на одборот, а неколку дена подоцна соопшти дека се повлекол. Маск ја започна својата непријателска понуда за преземање набргу потоа. Почнувајќи од понеделник попладне, предложениот договор не вклучуваше таканаречена одредба „продавница“ што е вообичаен термин во големите спојувања што им овозможува на одборите на директори да продолжат да бараат повисока понуда од други потенцијални понудувачи, личноста запознаена со договорот кажа. Отсуството на оваа одредба веројатно ќе направи зделката да се затвори побрзо. Некои инвеститори на Tesla се наежија на понудата на Маск затоа што велат дека тоа го одвлекува вниманието од неговите одговорности како главен извршен директор и може да го забави моментот на еден од највредните светски производители на автомобили. И внатрешно, вработените во Твитер изразија загриженост за потенцијалниот ефект на Маск врз културата. Илон Маск вреди 270 милијарди долари. Тој би купил Твитер со IOU. Маск е многу активен на платформата, откако твитнал повеќе од 17.300 пати. Тој во просек има 125.180 допаѓања по твит, според Socialtracker. Маск заработи пофалби за неговиот широк пристап кон страницата: тој слободно се менува помеѓу грубите меми на неговите ривали, анкетите за состојбата на слободата на говорот и критичните деловни одлуки. Неговите твитови го доведоа во неволја со Комисијата за хартии од вредност: во 2018 година, тој напиша дека има „обезбедено финансирање“ за да ја земе Tesla приватно со 420 долари по акција. Тој рече дека го избрал бројот 420 долари „бидејќи неодамна дознал за значењето на бројот во културата на марихуаната и мислел дека на неговата девојка ќе и биде смешно, што секако не е голема причина да се избере цена“, се вели во федералната жалба. Некои шпекулираа дека неговата понудена цена од 54,20 долари по акција може да биде шега. Кои прашања ги имате за купувањето на Твитер на Илон Маск? Прашајте го пост Договорот може да покрене нови регулаторни прашања и за Маск. Поради големината на договорот, според федералниот закон од Маск ќе се бара да го пријави своето купување на Твитер до Федералната трговска комисија и Министерството за правда. Повеќе правни експерти рекоа дека договорот не претставува јасна антимонополска загриженост. Но, со оглед на фокусот на демократите на концентрацијата на моќта, особено во технолошкиот сектор, можно е владините регулатори да отворат преглед на договорот и да го забават. „Ако седите во агенциите, свесни сте за таа атмосфера“, рече Вилијам Е. Ковачиќ, поранешен републикански претседател на Федералната трговска комисија. Сепак, тој рече дека е малку веројатно дека ќе има правна основа за значително одложување на затворањето на договорот, бидејќи не постои јасна конкурентна врска помеѓу Твитер и другите бизниси на Маск. Според поранешниот адвокат на Комисијата за хартии од вредност, Тајлер Гелаш, кој сега раководи со Healthy Markets, непрофитна непрофитна организација за пазарни реформи, регулаторите би можеле да покренат приговори за обезбедувањето на купувањето со акции на Tesla. Ова е купување многу на една компанија со задолжување во однос на милијарди долари во акции на друга компанија, а тој многу концентриран колатерал носи ризици“, рече Гелаш. „Доколку тоа ги наведе банките да кажат дека ќе им треба повеќе и различен колатерал, тоа нема да го блокира купувањето на Маск само по себе, но би можело да ја направи логистиката на договорот пониска“. Кет Закржевски и Тори Њумајер придонесоа за овој извештај.

Comments


bottom of page